Pozor na zmluvy z internetu

Veľmi často sa v praxi stáva, že majitelia nehnuteľnosti chcú ušetriť. To je v poriadku a je to logické. Pozor len, aby šetrenie peňazí bolo na správnom mieste a nestálo vás, naopak, veľké peniaze.

Veľmi často dochádza k chybe v oblasti zmluvnej dokumentácie. Internet dnes ponúka veľa možností a napr. stiahnutie kúpnej zmluvy z internetu netrvá zvyčajne viac než minútu. Je to ale rovnaké, ako by ste si stiahli zaručený návod na chudnutie. Možností nájdete mnoho, väčšina z nich vám však nebude fungovať.

Kataster veľmi dôsledne kontroluje, či zmluvy o prevode nehnuteľnosti dodržujú zákonné požiadavky. Absencia hoci len jedného písmena alebo číslice v popise nehnuteľnosti môže zablokovať celý proces prevodu na katastri na niekoľko dní, ba až týždňov.

Preto odporúčam, ak nemáte skúsenosti s vypracovaním zmluvnej dokumentácie, obráťte sa na právnika zorientovaného v realitnom práve, prípadne na realitného makléra. Poplatok za vypracovanie zmlúv berte ako investíciu, ktorá Vám zabezpečí pokojný spánok nielen počas prevodu nehnuteľnosti na katastri. Problém totiž môže vzniknúť aj s odstupom času.

 

Ak chcete pomôcť s procesom predaja, pozývam vás na nezáväzný rozhovor pri káve.